Co to jest kreatyna i jak działa   ?


Najskuteczniejszym sposobem rozwijania naturalnych zdolności sportowych i osiągania celów sprawnościowych jest efektywny trening połączony z optymalnym żywieniem i odnową biologiczną niemniej na rynku dostępne jest ogromna ilość suplementów  które wspomagają proces zwiększenia muskulatury,  poprawienie wydolności, redukcję tkanki tłuszczowej.  Jednym z najpopularniejszych suplementów stosowanych w sporcie jest kreatyna. 

Kreatyna to białko  składające  się z trzech aminokwasów argininy, glicyny i metioniny,  występuje  naturalnie w ludzkim organizmie. Można je znaleźć w mięsie zwierzęcym i rybach.

Kreatyna w połączeniu z fosforem tworzy związek wysokoenergetyczny o nazwie fosfokreatyna, który jest kluczowym źródłem energii dla mięśni podczas bardzo intensywnych ćwiczeń, takich jak podnoszenie ciężarów lub bieg sprinterski. Dzięki zaopatrywaniu mięśni w energię, suplementacja kreatyny pozwala na dłuższe utrzymanie intensywnego wysiłku oraz szybszą regenerację między seriami ćwiczeń.

Kreatyna nie tylko wpływa na wydolność mięśni, ale także pobudza produkcję białka i rozrost mięśni poprzez retencję wody w komórkach. Może to przyczynić się do zwiększenia beztłuszczowej masy ciała i zmniejszenia kwasowości mięśni. Kreatyna usuwa również nadmiar jonów wodorowych, co ogranicza produkcję kwasu mlekowego i opóźnia wystąpienie zmęczenia.

Suplementacja kreatyny może także zmniejszyć rozpad białek i mięśni po intensywnych ćwiczeniach, co prowadzi do zwiększenia wytrzymałości i poprawy zdolności do wykonywania powtarzających się serii ćwiczeń